You are here:  / Urlop i Wakacje / Prawa człowieka

Prawa człowieka

W Meksyku jest problem z poszanowaniem praw człowieka i wolności obywatelskich. W teorii wolne i demokratyczne wybory przedstawiają dużo do życzenia: sposób przeprowadzania wyborów jest, co najmniej dyskusyjny; w codziennym życiu zauważa się nierówność wobec prawa zwłaszcza, jeśli chodzi o kobiety: przemoc wobec kobiet jest charakterystyczna w całym kraju i Meksykanom wydaje się to tak ?normalne?, że praktycznie nie podejmuje niewiększych prób, aby zwalczyć to zjawisko.
Policja często nadużywa tak zwanego przymusu bezpośredniego wobec np. demonstrantów (do rozpraszania demonstracji często wzywane jest wojsko). Osobom, które próbują być rzecznikami praw człowieka często się grozi a całkiem nierzadkie są przypadki zabójstw ludzi, którzy okazują się niewygodni politycznie.
Nierówne traktowanie obywateli widać także na przykładzie Indian, którzy mają utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej i szkolnictwa i kompletnie nie bierze się pod uwagę ich zdania w planowaniu inwestycji na terenach przez nich zamieszkiwanych.
W Meksyku nagminnie narusza się także prawo w sprawie bezpodstawnego zatrzymywania obywateli, którzy nie mogą być pewni, że zostaną uczciwie osądzeni.

Z niezadowolenia obywateli indiańskiego pochodzenia narodziła się Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego, której przywódca Subcomandante Marcos twierdzi, że jego pochodzenie wywodzi się z plemienia Majów.
Zapatyści są uważani za pierwszy nowoczesny ruch rewolucyjny, który potrafi wykorzystać nowoczesne technologie takie jak Internet czy telefony satelitarne do zdobycia międzynarodowego poparcia i rozgłosu.