You are here:  / Urlop i Wakacje / Praca jako przewodnika wycieczki

Praca jako przewodnika wycieczki

Dla wielu ludzi praca przewodnika wycieczki, to spełnienie marzeń, a szczególnie dla osób, których życiowa pasja to podróże i poznawanie nowych kultur oraz ludzi. Jednak praca przewodnika wycieczki nie musi wiązać się ciągłym podróżowaniem po świecie, gdyż wielu przewodników wycieczek pracuje stacjonarnie na terenie swojego rodzinnego miasta.

Nikt przecież nie opowie tak dobrze o zabytkach i historii jakiegoś miasta jak jego rdzenny mieszkaniec, który obok pasji i szacunku do swojej kultury i rodzinnych okolic ma także dar przekazywania tych informacji innym ludziom np.: turystom. Praca przewodnika wycieczki, to w duże mierze silne powiązania z biurami turystycznymi, muzeami, a także instytucjami państwowymi. Wielu przewodników, to osoby, które wynajmowane są przez organizatorów wycieczek wprost z muzeów lub innych instytucji upamiętniających dobra narodowe. Najwięcej przewodników, a w zasadzie pilotów wycieczek, to osoby podróżujące zarówno po Polsce jak i po całym świecie. Okazuje się jednak, że trend ten powoli się zaciera, gdyż organizatorzy wycieczek liczą koszty i znaczniej taniej im znaleźć przewodnika na miejscu wycieczki niż transportować go ze swojego miasta czy też kraju. Dobrym przykładem są wycieczki organizowane do Rzymu, gdzie Polscy przewoźnicy wynajmują osoby, które mieszkają i pracują w sercu Watykanu, gdyż oni dużo lepiej znają jego historię, zabytki, a także kulturę, co przekłada się na dużo lepsze przekazanie wiedzy i ciekawostek turystycznych.

Kraków i Warszawa – ostoja polskich przewodników

Jak wynika z obserwacji rynku pracy stacjonarnych przewodników wycieczek, najwięcej osób pracuje na stałe w Warszawie oraz Krakowie. Trudno się temu dziwić, gdyż te dwa miasta, to miasta o najbogatszej historii w skali kraju. Krakowscy przewodnicy wycieczek bazują na niezwykle barwnej historii miasta, która na przestrzeni wieków budowała nowe oblicza dawnego miasta królów. Warszawa na tle Krakowa przedstawiania jest z kolei, jako powstańcze miasto z czasów II wojny światowej, a przewodnicy na każdym kroku wskazują miejsca, na których dochodziło do walk oraz historycznych zwrotów akcji. Jednym z ciekawszych miejsc jest oczywiście teren dawnego Żydowskiego Getta, a także Trakt Królewski i wiele innych zabytków Warszawskiej historii. Jak podają dane pracowników portalu infopraca.pl zarobki przewodników wycieczek w miastach takich jak wymieniony Kraków i Warszawa są silnie uzależnione od ilości wycieczek. Okazuje się, że 1 dzień zwiedzania miasta z przewodnikiem to koszt od 400 do nawet 1000 zł i uzależniony jest bardzo często od języka, w jakim przewodnik prowadzi zwiedzanie. Okazuje się, że turyści anglojęzyczni, to najczęstsza grupa turystów, która korzysta z usług przewodnika wycieczki. Nie powinien dziwić, więc fakt, że taki przewodnik zarabia dziennie nawet 1000 zł, gdyż musi się odznaczać nie tylko doskonałą znajomością historii miasta, ale biegłą znajomością języka angielskiego i być gotowy na udzielenie odpowiedzi każdego z uczestnika wycieczki.

Rezydenci na wakacjach

Dużą grupę przewodników stanowią rezydenci, a więc osoby na stałe mieszkające w jakimś kraju poza granicami ojczyzny. Jeśli chodzi o polskich rezydentów, to najwięcej można ich znaleźć w Egipcie, Turcji, a także we Włoszech. Okazuje się, że typowo wakacyjne kurorty przyciągają osoby, które z pasją podchodzą do opowiadania o historii i zabytkach dawnych kultur i narodowości. Szacuje się, że polski rezydent zamieszkujący ośrodek wypoczynkowy w Egipcie czy Turcji może liczyć na miesięczne wynagrodzenie sięgające nawet 8 tys. złotych, ale pamiętajmy, że rezydent pracuje praktycznie przez całą dobę i musi być do dyspozycji gości i służyć im pomocą przez cały czas trwania wakacji.