You are here:  / Urlop i Wakacje / Meksykańskie Stany Zjednoczone

Meksykańskie Stany Zjednoczone

Taka jest oficjalna nazwa państwa, które znamy pod nazwą Meksyk. Jest to duży kraj (14 miejsce pod względem powierzchni i 11 miejsce pod względem ludności na świecie) położony w Ameryce Północnej graniczący ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, Gwatemalą i Belize. Pod względem formalnym jest to federacja 31 stanów i tak zwanego Dystryktu Federalnego w skład, którego wchodzi stolica tego kraju Meksyk ? jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie.
Od 1994 roku, kiedy to Meksykańskie Stany Zjednoczone weszły w porozumienie z USA i Kanadą w sprawie wolnego handlu, gospodarka tego kraju weszła na ścieżkę dynamicznego rozwoju gospodarczego, a postęp ten potęguje jeszcze sprawa demokratyzacji życia politycznego odkąd w 2000 roku została przerwana hegemonia dominującej w systemie władzy partii PRI.
Meksyk należy do grupy krajów nowouprzemysłowionych. Niektórzy znawcy spraw gospodarczych twierdzą, że potencjał tego kraju wykreuje go na piątą gospodarkę świata do 2050 roku.
Meksykańskie Stany Zjednoczone mają ograniczony przez warunki geograficzne areał ziemi uprawnej, ale są bogate w surowce mineralne. Ostatnio gospodarka tego kraju opiera się jednak głównie na eksporcie ropy naftowej i turystyce.
Ponad połowa ludności Meksyku żyje w środkowej części kraju, a tereny położone na tropikalnym południu i suchej północy są stosunkowo słabo zaludnione. Ludność przenosi się z rejonów wiejskich do miast, czego skutkiem jest ogromny i gwałtowny rozrost ośrodków miejskich i w obecnym czasie 2/3 z prawie 112 400 000 obywateli tego kraju mieszka w miastach.